Gece Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece araba kullanmak gündüze göre daha zordur. Son yapılan araştırmalara göre gece meydana gelen kazalar gündüze göre çok daha fazladır. Bu kazaların çoğu gece nasıl araç sürüleceğinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Gece havanın karanlık olması sürücülerin görüş alanı azalıyor. Derinlik algısı, renk ayrımı ve periferal görme gün batımından sonra önemli ölçüde azalıyor. 

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sürücülerde görüş mesafesi anlamında ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. 50 yaşındaki bir sürücü 30 yaşındaki bir sürücüden 2 kat daha fazla görüş mesafesi problemi yaşıyor.

Gece sürüşünde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk sürücülerin dikkatinin dağılmasına ve uyuyakalmalarına neden olabiliyor. Bu durum da kaza risklerini artırıyor.

Alkol alımı da kazalara neden olan en büyük sebepler arasında yer alıyor. Özellikle gece tüketilen alkolün etkisinden dolayı direksiyonda sızma, bilinç kaybı, uyuma vs. hayati tehlikeye sebebiyet veren kazalara neden oluyor.

Gece Araba Kullanmak için Yapılacaklar:
 

 • Aracı gece sürüşüne hazırlayın. Ön ve arka farlar sinyal lambaları camlarının temiz ve çalışır olup olmadığını kontrol edin.
   
 • Ön farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat edin. Açıların yanlış olması, yolu görmenizi zorlaştırırken diğer şoförlerin görüşünü de engeller.
   
 • Araba kullanırken sigara içmeyin. Sigara dumanındaki nikotin ve karbonmonoksit karanlıkta görmenizi zorlaştırır.
   
 • Asla alkollü araç kullanmayın. Az miktardaki alkol bile yorgunluğa ve dikkatinizin dağılmasına neden olur.
   
 • Geceleri arabanızı düşük hızda kullanın ve takip mesafenizi arttırın. Karanlıkta, diğer araçların hızlarını ve aranızdaki mesafeyi değerlendirmek daha zor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir